close
تبلیغات در اینترنت
عوامل استرس زا

سایت فول سیتی | دانلود بازی و مقاله

http://full-city.rozblog.com/

عوامل استرس زا

استرس احساس فشاري است که به دنبال رويارويي با موانع و چالش ها در زندگيمان احساس مي کنيم. البته تنها موانع و چالش ها نيستند که استرس زا هستند، بلکه بسياري از ...

عوامل استرس زا

استرس احساس فشاري است که به دنبال رويارويي با موانع و چالش ها در زندگيمان احساس مي کنيم. البته تنها موانع و چالش ها نيستند که استرس زا هستند، بلکه بسياري از ...

آخرین ارسالی های انجمن

last answers on forum
 1. رشته هاي بدون آزمون علمي کاربردي

  69 مشاهده 1 پاسخ aligh
 2. مشکل نبودن پیشفرض های سربرگ insert ورد

  142 مشاهده 0 پاسخ aligh
 3. ربات های آماده بازی Robot Arena III

  177 مشاهده 2 پاسخ aligh
 4. پخش فیلم میان بازی(کات سین)

  90 مشاهده 0 پاسخ aligh
 5. ساخت مرحله در گیم گورو

  122 مشاهده 0 پاسخ aligh
 6. خروجی در گیم گورو

  286 مشاهده 0 پاسخ aligh
 7. آموزش گیم گورو

  187 مشاهده 0 پاسخ aligh
 8. پنهان بودن فایل های فلش مموری

  70 مشاهده 0 پاسخ aligh
 9. تنظیم سرعت پیشفرض Windows Movie Maker

  99 مشاهده 0 پاسخ aligh
عوامل استرس زا
توضیحات:

استرس احساس فشاري است که به دنبال رويارويي با موانع و چالش ها در زندگيمان احساس مي کنيم. البته تنها موانع و چالش ها نيستند که استرس زا هستند، بلکه بسياري از تغييرات مثبت و منفي که در زندگيمان رخ مي دهد، مي توانند استرس توليد کنند، مانند: پرداخت ماليات، تصادف، پشت کنکور بودن، مهاجرت داوطلبانه، ازدواج و بارداري، ترفيع درجه و... عواملي که استرس ايجاد مي کنند، عوامل استرس زا يا استرسور ناميده مي شوند. که به دو دسته ي بزرگ عوامل استرس زاي دروني و بيروني تقسيم مي شوند.

عوامل استرس زاي بيروني

کليه ي تغييرات مثبت و منفي که در زندگي اتفاق مي افتد، استرس زا هستند و عوامل استرس زاي بيروني ناميده مي شوند. حتماً از خودتان مي پرسيد به چه دليل تغييرات مثبت مانند ازدواج، بچه دار شدن و... استرس ايجاد مي کنند. اتفاقات و رويدادهاي مثبت به اين دليل استرس زا هستند که مستلزم سازگار شدن دوباره ي فرد با شرايط جديد مي باشند و چنين چيزي انرژي زيادي مي طلبد.
عوامل استرس زاي بيروني به شکل هاي گوناگوني ديده مي شوند، اما همه ي آن ها را مي توان در دو طبقه ي بزرگ تحت عنوان عوامل استرس زاي عمده يا شديد و خفيف جاي داد.

عوامل استرس زا:

در حقيقت هر چيزي که انسان را بيش از حد تحت فشار قرار دهد و به تحليل جسم و روان بيانجامد عامل استرس زا ناميده مي شود. در دنياي صنعتي امروز عوامل استرس زا مي توان به دو گروه مجزا تقسيم کرد:

1. استرس زاهای شخصي: معضلات خانوادگي، وظايف خانوادگي، توقعات اطرافيان، خستگي، بيماريها، نابسامانيهاي رفتاري در ميان اعضاي خانواده و يا در ميان افراد جامعه، از دست دادن عزيزان و يا شرکت در محيط هاي مختلف اجتماعي، برنامه هاي تلويزيون و اخبار.

2. استرس زاهای اجتماعي: عدم تأمين مالي، عدم تأمين شغلي، ازدواجهاي ناموفق، اعتياد، کارهاي اداري و ترافيک شهري، مشکلات اقتصادي و سياسي و نبود امکانات کامل رفاهي براي افراد جامعه.

همان طور که مي دانيد در گروه اول که مختص استرسهاي فردي است خود فرد در پيدايش استرس نقش مهمي دارد؛ به طور نمونه ذهنيت فرد در رابطه با محيط و اطرافيانش مي تواند استرس زا باشد، به گونه اي که اگر در برخورد با عوامل و يا محرکها ذهنيتي مثبت داشته باشد مي تواند خود را با اين عوامل تطبيق دهد.

در بعضي موارد ترس از بيمار شدن سبب ايجاد استرس مي شود و فرد را احساس مي کند. در دنياي امروز استرس، فقط و فقط به فشارهاي عصبي و روحي فرد گفته نمي شود بلکه دامنه وسيعتري از فرديت را دربرمي گيرد؛ زيرا به همان نسبت که فشارهاي عصبي، روحي، اخلاقي بر روي فرد مؤثر است، فشارهاي اقتصادي، فرهنگي، اداري و سياسي نيز بر روي جامعه تأثير بسزايي دارد.

عوامل استرس زاي عمده يا شديد:

عوامل استرس زاي عمده به تغييرات مثبت و منفي عمده اي اطلاق مي شوند که در زندگي فرد روي مي دهند و فشار رواني شديدي براي فرد به بار مي آورد. مواردي از عوامل استرس زا عبارتند از:
مرگ يکي از اعضاي خانواده، طلاق، زنداني شدن، از دست دادن شغل، بارداري ( خواسته يا ناخواسته ) ، بيماري خطرناک، مشکلات اداري با همکاران، شکست تحصيلي، درگيري در خانواده، کشمکش با همسر، فرار فرزند از منزل، ازدواج، بچه دار شدن، بازنشستگي، يائسگي، نخوردن غذاي کافي براي مدت زماني طولاني و خستگي بيش از اندازه بر اثر کار زياد و...

عوامل استرس زاي خفيف:

تنها اتفاقات بزرگ نيستند که استرس ايجاد مي کنند، بلکه بسياري از رويدادهاي جزئي روزمره نيز مي توانند استرس زا باشند. اين اتفاقات جزئي مواردي هستند که ممکن است هر روز برايتان اتفاق بيفتد و شما به نوعي به آن ها عادت کرده باشيد، اما اين عوامل در درازمدت زيان بيشتري وارد مي سازند. چون ميزان استرس ايجاد شده توسط آنان در درازمدت به روي هم جمع شده و از نظر شدّت به عوامل استرس زاي شديد مي رسند. در زير مواردي از اتفاقات جزئي زندگي که استرس زا هستند، فهرست شده اند:
مشکلات مالي جزئي، داشتن ماشين قراضه، زندگي در خانه اي کوچک، آب و هواي بد، داشتن فرزند زياد، گير کردن در ترافيک همه روزه، ايستادن
در صف به هر عنواني و به صورت همه روزه، بي خوابي، کار در محيط نامناسب، سرما و گرماي زياد و غيره.

عوامل استرس زاي دروني

گاهي اوقات استرس از طرز تفکر فرد و خصوصيات شخصيتي او ناشي مي شود مانند: کمال گرايي، سنخ شخصيتي الف، سبک زندگي ناسالم، تعارض هاي دروني و فقدان مهارت هاي مقابله اي. اين موارد، عواملِ استرس زاي دروني ناميده مي شوند که عمده ترين آن ها عبارتند از:

تعارض هاي دروني:

درگير بودن با تعارض هاي دروني، استرس ايجاد مي کند. تعارض ها ممکن است ناشي از خواسته هاي مثبت باشند، مانند اين که فرد بين انتخاب کردن دو خواسته ي مثبتِ رفتن به دانشگاه و ازدواج کردن مردد شود و نتواند درست تصميم بگيرد که کدام يک از آن ها را برگزيند. يا وقتي امکان تحصيل در چند دانشگاه وجود داشته باشد، گزينش دانشگاه به صورت يک موقعيت تعارض انگيز درمي آيد. در اين حال گرچه شخص سرانجام به هدف خود مي رسد، اما ضرورت انتخاب کردن مي تواند تعارض ايجاد نمايد.
تعارض هاي دروني ممکن است بين يک خواسته ي مثبت و يک خواسته ي منفي باشد. به طوري که به دست آوردن يکي از آن ها باعث از دست دادن ديگري مي شود. اين خود نيز براي فرد استرس زا مي باشد. نمونه اي از آن
عبارتند از: تمايل به خوردن شيريني و ترس از چاق شدن. گاه به جاي آن که تعارض بين دو هدف بيروني روي دهد، بين يک خواسته و ضوابط دروني فرد روي مي دهد. براي مثال، تعارض بين خواسته هاي جنسي با ضوابطي که فرد براي رفتار جنسي صحيح در چارچوب شرع و قانون قائل است يا تعارض بين تمايل به پيشرفت با ضوابطي که انسان براي رفتار حاکي از همکاري و همياري قائل است. اين نوع تعارض ها در مقايسه با تعارض بين دو خواسته ي مثبت اغلب تنش و استرس زيادي توليد مي کنند.
تعارض استرس زا ممکن است ناشي از دو خواسته ي منفي باشد. به طوري که فرد مجبور به انتخاب يکي از دو موقعيت ناخوشايند باشد، و هر انتخاب پيامدهاي منفي به بار آورد. مانند: چتربازي که از سقوط از هواپيما وحشت دارد و در عين حال نمي خواهد به دليل انجام ندادن آن نيز ترسو خطاب شود. يا پسربچه اي که بايد تکاليف شبانه مربوط به مدرسه اش را انجام دهد و گرنه از والد يا والدين کتک خواهد خورد، يا خانمي که بايد در شغل خاصي که دوست ندارد فعاليت کند وگرنه درآمدش را از دست مي دهد.

انتخاب اهدافي فراتر از توانايي هاي خود:

برخي از افراد به دليل عدم شناخت کافي از توانايي ها و نقاط ضعف خود به انتخاب اهدافي روي مي آورند که رسيدن به آن برايشان دشوار است يا اين که به رغم تلاش فراوان براي دستيابي به آن با شکست مواجه مي شوند. چنين موقعيتي خود به عنوان منبعي براي توليد استرس به شمار مي رود.

ويژگي هاي شخصيتي:

برخي ويژگي هاي شخصيتي مانند داشتن انتظارات بالا از خود براي انجام هر کاري به بهترين نحو، اشتباه نکردن،
کمال گرايي، رقابت با ديگران و سختگيري نسبت به خود مي تواند فشار دروني زيادي ايجاد کند. به همين دليل اغلب افراد کمال طلب در معرض افسردگي قرار دارند.

تحريف هاي شناختي:

تحريف شناختي فرايندي است که فرد بخشي از اطلاعات را ناديده مي گيرد، بخشي را کمرنگ و بخش ديگر را پررنگ مي کند. به اين ترتيب به جاي دستيابي به اطلاعات صحيح و کامل، به اطلاعات نادرست و اندکي دست مي يابد.
زندگي طبيعي پر از استرس است و تجربه ي استرس اجتناب ناپذير است. اما تحريف هاي شناختي مي توانند فرد را بيش از پيش با استرس مواجه نمايند. براي مثال: کساني که مشکلات را بزرگ مي کنند و از آن فاجعه مي سازند يا افرادي که با قانون « همه يا هيچ » با مسائل برخورد مي کنند يا در رويارويي با مشکلات به جاي انديشيدن به راه حل، خود و ديگران را سرزنش مي نمايند، مطمئناً استرس زيادي را تجربه مي کنند.
از ديگر عوامل استرس زاي دروني عوامل فيزيولوژيکي هستند. رشد سريع در دوره ي نوجواني، يائسگي در زنان، بيماري، پيري، آسيب ها و صدمات وارده به بدن، عدم تحرک، تغذيه ي ناکافي و خواب نامنظم و ناکافي از جمله عوامل فيزيولوژيکي هستند که در ايجاد و تشديد استرس نقش دارند. بديهي است رعايت رژيم غذايي مناسب، درمان آسيب ها و مقابله با عوارض جسماني و رواني يائسگي و پيري در کاهش يا پيشگيري از استرس مفيد است.


منبع مقاله:
قهاري، شهربانو؛ (1391)، زندگي بدون استرس ( راهنمايي براي مقابله با استرس )، تهران: نشر قطره، چاپ چهارم.