close
تبلیغات در اینترنت
زندگی آیت الله مدرس

جستجوگر

پشتيباني

آمارگير

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 101
 • کل نظرات : 11
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 1
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 39
 • بازديد ديروز : 100
 • بازديد کننده امروز : 26
 • بازديد کننده ديروز : 59
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل ديروز: 26
 • بازديد هفته : 39
 • بازديد ماه : 1,566
 • بازديد سال : 8,509
 • بازديد کلي : 27,195
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.162.8.185
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

اعلامیه سایت

  مجوز ساماندهی محتوای فضای مجازی

  کد شامد:

  1-1-711995-64-3-1

  تمامه بازی ها و مقالات

  سایت مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

  سایت سئو شده و بین 60 تا 70 درصد امتیاز را کسب کرده است.

تبلیغات

حمایت کنید!

آخرين ارسالي هاي انجمن

خلاصه زندگی آیت الله مدرس


زادروز:               سال 1287 هجری قمری در روستای سرابه اردستان از توابع استان اصفهان

درگذشت:          ۱۰ آذر ۱۳۱۶

علت شهادت:    مسموم کردن

دشمنان:            دولت

شیوه زندگی:      در دوره پهلوي در مجلس شوراي ملی به مبارزه با ظلم و ستم حکومت و استعمار انگلیس پرداخت.

زندگی نامه آیت الله مدرس


 

سید حسن مدرس به سال 1287 هجری قمری در روستای سرابه اردستان از توابع استان اصفهان، در خانواده‏ای مؤمن، متدین و تنگدست به دنیا آمد. در سن 6 سالگی به قمشه (شهرضا) کوچ کرد و در محضر جدش (میر عبدالباقی) که از زهاد زمانه محسوب می‏شد و در قمشه به تدریس مشغول بود، مراتب زهد و پاکدامنی و تقوی را فرا گرفت. تا سن 14 سالگی مقدمات عربی ـ فارسی را نیز فرا گرفت.
مدرس در سن 16 سالگی طبق وصیت جدش به اصفهان رفته و در 5 سال با جدیت و پشتکار، صرف و نحو و منطق و بیان را نزد اساتید آنجا فرا گرفت و پس از پایان تحصیلات مقدماتی در اصفهان، به نجف اشرف روانه شد تا به کسب علوم عالیه بپردازد. در این ایام چون شهید به طب قدیم مسلط بود به معالجه بیماران می‏پرداخت و از اجرت آن برای امرار معاش سود می‏جست و روزهای پنج‏شنبه و جمعه هر هفته نیز به کارگری می‏پرداخت و بدین ترتیب 7 سال را در نجف گذراند و تحصیلات خود را نزد علمای بزرگی چون آیت‏الله خراسانی و آیت‏الله یزدی به پایان رساند و به وطن بازگشت.
مدرس و انقلاب مشروطه
پس از انقلاب مشروطه انجمن ولایتی به ریاست صمصام السلطنه بختیاری تشکیل می‏گردد و مدرس که در انقلاب شخصیت والای خویش را به همگان شناسانده بود در انجمن نیابت ریاست می‏یابد. اما کم‏کم پس از فروکش احساسات دوره‏ی انقلاب، با نورسیدگانی که برای ارضای طمع‏های شیطانی خویش آمده بودند، اختلاف پیدا می‏کند.
صمصام السلطنه حاکم مشروطه بابت مبارزاتش با مستبدین از مردم اصفهان غرامت می‏خواست و مسلم بودکه مدرس نمی‏توانست ببیند که زیر نام مشروطه و حکومت عدل، به سر مردم آن می‏آورند که گذشتگان آوردند. پس از انجمن کناره‏گیری کرده و بر علیه آن موضع می‏گیرد. مخالفین که از کارهای او به وحشت افتاده بودند توطئه‏ی قتل او را می‏چینند. بدین جهت عده‏ای از طلبه نماها را مسلح کرده تا در روز مناسب مدرس را تیرباران کنند، ولی در اثر خونسردی و چابکی مدرس موفق نمی‏شوند.
مبارزه با استعمار در مجلس
مدرس از سوی علمای نجف برای شرکت در دومین دوره‏ی مجلس شورای ملی انتخاب می‏شود و به تهران می‏آید. او در دوره‏ی سوم مجلس نیز از سوی مردم تهران به نمایندگی برگزیده می‏شود. مدرس از نادر کسانی بود که در آن زمان نماینده‏ی واقعی مردم در مجلس بود. او از توده‏ی مردم برخاسته بود و در برابر هر حرکتی که به ضرر مردم بود، سرسختانه مقاومت می‏کرد. 
دولت موقت
درگیرودار جنگ جهانی اول، کشور به اشغال نیروهای بیگانه در می‏آید. مدرس به اتفاق همرزمانش ابتدا به قم و سپس به کرمانشاه می‏رود و در آنجا حکومت مستقل موقتی تشکیل می‏دهند و مدرس وزیر عدلیه دولت می‏شود. پس از شدیدتر شدن جنگ، مبارزین همراه قوای عثمانی عقب‏نشینی کرده به استامبول می‏روند. در پایتخت عثمانی با اینکه اعضای دولت را به عنوان یک دولت رسمی پذیرایی می‏کردند، مدرس در کاخ دولتی منزل نمی‏کند و بر سر سفره‏ی رنگین حکومت عثمانی نمی‏نشیند، بلکه به مدرسه رفته و از راه تدریس امرار معاش می‏نماید.
کودتای رضاخان
رضاخان برای استحکام نفوذ استعمار انگلیس پا به عرصه‏ی سیاست می‏گذارد و در سال 1299 با کودتا قدرت را در دست می‏گیرد و در پی تثبیت قدرت وی، افرادی از جمله شهید آیت الله مدرس(ره) به زندان می‏افتند. مدرس تا پایان کار کابینه سیاه سید ضیاء در زندان می‏ماند و پس از سقوط کابینه سیاه، از زندان آزاد می‏شود. بار دیگر مجلس تشکیل می‏شود و مدرس به نیابت اول رئیس مجلس انتخاب می‏شود. مدرس در تمام شرایط سعی داشت با تکیه بر اسلام از حقوق مردم در برابر استعمارگران دفاع کند و در این راه حتی از رضا خان قلدر نیز نمی‏هراسید و چندین بار به خاطر صراحت و سازش ناپذیریش سیلی خورد. آری! یک پیرمرد، لرزه بر اندام قدرت‏های استعماری انداخته و وحشت را در وجود مستبدین داخلی نشانده بود و به قول رهبر انقلاب اسلامی: رضاخان از مدرس می‏ترسید، انگلستان از مدرس می‏ترسید، استعمار از مدرس می‏ترسید.
دومین ترور ناموفق
بالاخره کاسه‏ی صبر استعمار و استبداد، از مقاومت و سازش‏ناپذیری مدرس لبریز شد و نقشه‏ی قتل او را کشیدند. یک روز صبح موقعی که مدرس به سوی مسجد سپهسالار(شهید مطهری) در حرکت بود چند نفر به او حمله می‏کنند. مدرس وسیله‏ای برای دفاع از خود نداشت. یک پیرمرد لاغر اندام با یک پیراهن کرباسی و یک عبا و یک عصا در یک سو و در طرف مقابل مردان مسلحی که مصصم به قتل او بودند. او با خونسردی فوراً رو به دیوار کرد و دست‏ها را در عبا کرد و بالا گرفت و نشست و مزدوران به جای سر و قلب او، عبا و دست‏های او را نشانه گرفتند و در نتیجه او آسیب جدی ندید و بلافاصله پس از ترور به بیمارستان انتقال یافت.
در بیمارستان نظامیه، اولین حرفی که مدرس به مردم گفت این بود که: مطمئن باشید من از این تیر نخواهم مرد، زیرا موتم هنوز نرسیده.
و به جای اینکه دیگران به او قوت قلب بدهند او با بدن سوراخ سوراخش به دیگران قوت قلب می‏داد و وقتی برای در آوردن گلوله‏ها از بدن وی بر روی تخت عمل قرار گرفت، گفت: انگلیسی‏ها اشتباه می‏کنند، آنان نمی‏دانند که جنایت سبب فتح و موفقیت نمی‏شود. 
در مجلس ششم
در مجلس ششم به دستور رضا شاه، وکلای فرمایشی تمام سعی خود را به کار بردند تا از سخنرانی‏های پرشور و مستدل مدرس جلوگیری نمایند، ولی او در هرجا که فرصتی به دست می‏آورد، با لوایح دولتی و استبداد حاکم به مخالفت می‏پرداخت و بدون ترس حقایق را برملا می‏کرد و بدینوسیله سد عظیمی در مقابل گسترش خودکامگی و قلدری رضاخان گشت. پس از پایان مجلس ششم، رضاخان تصمیم گرفت به هر ترتیبی که شده اجازه ندهد مدرس در مجلس دوره‏ی هفتم شرکت کند و بدینوسیله مصونیت پارلمانی را از او سلب نماید. 
هنگام انتخابات مجلس دوره‏ی هفتم، تقریباً تمامی یاران و طرفداران مدرس در زندان بسر می‏بردند و هنگام رأی دادن، مردم شدیداً تحت کنترل و فشار ماموران سلطنتی بودند و اگر می‏فهمیدند کسی به مدرس رأی داده، او را سخت مجازات می‏کردند. بعد از شمارش آراء، حتی یک رأی هم برای مدرس از صندوق‏ها بیرون نیامد. خود شهید در این مورد با لحن طنز‏آمیزی گفت: پس آن یک رأی که خودم به خودم دادم چه شده؟ 
تبعید و شهادت
مستبدین پس از اینکه با خدعه و نیرنگ نتوانستند مدرس را از سیاست کنار گذارند، به زور متوسل شدند. لذا دستور بازداشت و تبعید وی را صادر کردند و مدرس به خواف تبعید شد. وی مدت 9 سال را در خواف گذراند و در این مدت، فقط شب‏های جمعه می‏توانست به همراه مأمورین به قبرستان برود. در ضمن خواندن فاتحه علامات مرموزی را روی خاک‏های اطراف قبر ترسیم می‏کرد و این تنها تماسی بود که در این مدت با عالم خارج داشت.
پس از آن مدرس را روانه‏ی کاشمر می‏کنند و گویا دشمن بیش از پیش، از این اندام نحیف به وحشت افتاده بود و به ناچار کمر به قتل او بست. تا اینکه شب 27 ماه رمضان آمدند و پس از خوردن چای، به میزبان که روزه بود تکلیف می‏کنندکه او هم باید بخورد. مدرس پاسخ می‏دهد: من روزه هستم و در موقع افطار خواهم آمد. 
اما ددمنشان مقداری سم در چای او ریخته و او را مجبور به خوردن آن می‏کنند. مدرس اجازه‏ی نماز و مناجات خواست و پس از خواندن نماز، جلادان چای مسموم را در حلقومش ریختند و به انتظار مرگ مردی بزرگ از تبار پیامبران نشستند. ولی مرگ او فرا نرسید و اثری از مرگ در چهره‏اش نیافتند. پس عجولانه عمامه را از سرش برداشته و دور گردن او می‏اندازند و او را خفه می‏کنند.
بدین ترتیب سید شهید، پس از 80 سال مبارزه و درد و رنج و زندان و تبعید، به فیض شهادت نائل می‏آید. اکنون نام او نامی آشنا در اذهان و شرح مبارزات او کلامی روان در زبان‏هاست. چون اماممان فرمود: مدرس زنده است تا تاریخ زنده است.

منبع:news.aqr.ir

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به اين موارد نيز علاقه مند باشيد:

حمایت کنید!

تبلیغات

تیلیغات: افزایش رایگان بازید سایت

نويسندگان

نظرسنجي

نوع بازیی رو که می خوای انتخاب کن تا در کمترین زمان در سایت گذاشته بشه؟کانال بازی سرا